Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/szkola/header.php on line 1
„Przystanek Książkowo – pracownia działań kulturalnych” | Szkoła Podstawowa w Dubiczach Cerkiewnych

„Przystanek Książkowo – pracownia działań kulturalnych”

Uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w projekcie Biblioteki Gminnej w Dubiczach Cerkiewnych „Przystanek Książkowo – pracownia działań kulturalnych”. Podczas warsztatów przeprowadzonych  przez panią Mirosławę Iwaniuk powstało opowiadanie:

„Tajemnicze drzwi”.

Michał i Klaudia zadzwonili do dziadka, pytając czy mogą u niego spędzić wakacje. Wybrali się nazajutrz. W drodze do dziadka rozpętała się burza. Po ulewie ujrzeli tęczę, która zaprowadziła ich do domu pełnego książek. Na starym dywanie leżała otwarta książka, a obok – spadochron i tajemniczy klucz. Klaudia zasmuciła się, ponieważ nie było żadnych drzwi, do których by on pasował. Michał wyjął z plecaka latarkę, snop światła padł na ścianę, gdzie ujrzeli odcisk świecącej dłoni. Przestraszyli się i w tym momencie usłyszeli huk przelatującego nisko samolotu. Chcieli czym prędzej uciec z tego tajemniczego domu, rozejrzeli się dokoła, jednak nie dostrzegli wyjścia. Na ścianie za sobą zobaczyli wieżę, do której prowadziły niewielkie drzwi. Z trudem  przecisnęli się przez otwór, nie spodziewali się, że przekraczają wrota tajemniczej krainy, w której Klaudia przeistoczyła się w dobrą wróżkę, a Michał w złego czarownika. Michał wyzwał Klaudię na pojedynek, ale dziewczyna nie chciała walczyć ze swoim bratem. Niespodziewanie w płomieniach pojawiła się  złota rybka i przemówiła ludzkim głosem. Stwierdziła, że kiedy Klaudia zginie, to Ziemię czeka zagłada. Przeżyją pod warunkiem, że schronią się w wigwamie. Michał wziął lupę i skierował ją ku słońcu. Tajemniczy strumień światła ukazał drzwi, które otworzyły się z wielkim hukiem. Dzieci zobaczyły na niebie księżyc, przetarły oczy i stwierdziły, że ze zmęczenia przysnęły.

napisała: Aleutyna Kozłowska