Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/szkola/header.php on line 1
Rady dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci | Szkoła Podstawowa w Dubiczach Cerkiewnych

Rady dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci

Drodzy Rodzice – Internet to jedno z najważniejszych mediów  ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażone są przede wszystkim dzieci.

Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami  w zakresie korzystania z Internetu.

  1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron.
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i  czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
  4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
  6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
  7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.

Ważne i przydatne strony  mające na celu pomoc rodzicom i uczniom bezpieczne korzystanie z internetu.

www.dzieckowsieci.pl

– portal kampanii “Dziecko w Sieci” promującej zasady bezpiecznego korzytania z Internetu; wsród zamieszczonych materiałów znajdują się scenariusze zajęć dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy oraz filmy edukacyjne z tego zakresu;

www.sieciaki.pl

– portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu;

www.dzienbezpiecznegointernetu.pl

– strona Dnia Bezpiecznego Internetu;

http://www.helpline.org.pl/ – strona projektu, którego celem jest pomoc młodym  Internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

www.saferinternet.pl – polska strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl;

www.dyzurnet.pl – trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś anonimowo.

http://www.bezpiecznaszkola.com.pl – o bezpiecznym Internecie, klasyfikacja zagrożeń, słownik pojęć, skaner online, gry i konkursy, szkolenia, porady i wskazowki dla rodziców.

www.kidprotect.pl– portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie.

akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

www.dzieckokrzywdzone.pl – portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci;

www.cert.pl strona CERT Polska (Computer Emergency Response Team) – zespołu reagującego na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych; serwis oferuje m.in. statystyki przyjmowanych zgłoszeń i podejmowanych interwencji, informacje techniczne dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

W ramach kampanii „Nasze dzieci w sieci“ popularne osoby opowiadają rodzicom o różnych rodzajach zagrożeń i zachęcają do zadbania o bezpieczeństwo dzieci online. Spotom towarzyszą reportaże z planu oraz filmy eksperckie skierowane do rodziców

“Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie” zostało zawarte przez 12 Sygnatariuszy-Założycieli.

Jego podstawowym celem jest budowa szerokiej koalicji na rzecz edukowania rodziców, opiekunów i dzieci korzystających z Internetu o zagrożeniach mogących wynikać z używania sieci oraz sposobach na ich eliminowanie.

Źródło: https://waldowo.pl/rady-dla-rodzicow-dotyczace-bezpiecznego-korzystania-z-internetu-przez-dzieci/