JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Szansa na ciepło z biogazowni w Starym Korninie

Opublikowano: czwartek, 30 listopad 2017

W dniu 21 listopada 2017r. w świetlicy wiejskiej we wsi Stary Kornin odbyło się spotkanie z mieszkańcami na temat możliwości budowy ciepłociągu  we wsi Stary Kornin do wykorzystania ciepła z miejscowej biogazowni celem ogrzewania domów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej w tej wsi.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Starosty Hajnowskiego Pana Mirosława Romaniuka w związku z opracowywaniem "Planu Energetycznego, zachowania czystości powietrza i ochrony klimatu dla Powiatu Hajnowskiego" przez niemiecką Fundację EURONATUR w ramach projektu "Zasobooszczędny rozwój regionalny na Podlasiu".

 

W spotkaniu uczestniczyli:

Mirosław Romaniuk – Starosta Hajnowski

Martin Kastner – Przedstawiciel Stowarzyszenia Energievision Frankenwald e.V. z Niemiec

Patryk Stasiak – Przedstawiciel Polskiej Grupy Biogazowej z Warszawy

Lucyna Lewczuk –  Starostwo Powiatowe w Hajnówce

Leon Małaszewski – wójt gminy Dubicze Cerkiewne

 

Pan Martin Kastner – Przedstawiciel Stowarzyszenia Energievision Frankenwald e.V. przedstawił własne opracowania i analizy w zakresie zapotrzebowania na ciepło i możliwości jego pokrycia na bazie biogazowni w Starym Korninie. Zapotrzebowanie na ciepło zostało opracowane na podstawie ankiet złożonych przez zainteresowanych mieszkańców. Z dokonanej analizy wynika, że istnieje realna możliwość zaopatrzenia wszystkich budynków w ciepło wykorzystując dotychczasowe moce produkcyjne biogazowni. Mieszkańcy wyrazili zainteresowanie zaproponowaną inwestycją i zadeklarowali udział w dalszych pracach nad projektem.

                                                                            

Leon Małaszewski

Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne