JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Wieczory z kolędą

Opublikowano: sobota, 27 styczeń 2018

Z ubolewaniem należy  stwierdzić, że  bogata tradycja kolędowania  we wsiach  naszej gminy stopniowo zanika głównie  z powodów demograficznych. Do przeszłości należą czasy gdzie  pierwszego dnia Świat Bożego Narodzenia „z gwiazdą” kolędowało w każdej wsi po kilkanaście grup kolędniczych dzieci , młodzieży i osób dorosłych. Gmina Dubicze Cerkiewne poprzez działalność jednostek instytucji kultury (GOKSiR) przy współpracy z działającymi na terenie gminy Parafiami Prawosławnymi w Starym Korninie , Dubiczach Cerkiewnych i Werstoku  organizuje w wybranych sołectwach  zapoczątkowane w 2017r.  wieczory kolęd  , których celem jest kultywowanie tradycji kolędowania wśród mieszkańców gminy. Wzorem roku ubiegłego w m. Werstok,Czechy Orlańskie i Jagodniki w okresie od 14-21 stycznia 2018r. gościły kolędników. Dawne nieraz zapomniane i współczesne kolędy były śpiewane przez chóry parafialne, zespół „Strumok”, zespoły dziecięce i zespół wokalny działający przy GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych. Po zakończeniu występów chórów i zespołów odbywało się wspólne kolędowanie wszystkich uczestników spotkania, a każde spotkanie kończyło się poczęstunkiem świątecznym przy kawie i herbacie przygotowanym przez aktyw społeczny sołectwa - gospodarza spotkania kolędniczego.